Kompanzasyon Sistemi

Kompanzasyon sistemi elektrik mühendisleri tarafından tasarlanır ve projelendirilir. Proje işletmenin ihtiyacı doğrultusunda elektrik mühendisleri tarafından hesaplanarak projelendirilir. Pano imalatçısı bu projeye uygun panoyu imal ederek işletmede devreye alır.

Reaktif güç kompanzasyonu ile şebekeden talep edilen reaktif güç, başka bir reaktif güç üreticisi ile sağlanarak şebekeden talep edilen görünür gücün azalmasını sağlar. Bu durumda sistemden çekilen görünür güç ile aktif güç birbirine yaklaşmış olur. Cosφ’nin 1,00‘a eşit olduğu durumlarda ise şebekeden çekilen görünür güç, aktif güce eşitlenmiş olur.

Kompanzasyon Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Kompanzasyon uygulaması, elektrik hatları üzerinde güç kaybının engellenmesi açısından oldukça önemli sistemlerdir. Bu sistemler voltaj ve aktif enerji arasındaki gerilimi ideal seviyeye getirmek için oldukça önemli sistemlerdir. Bunun yanı sıra Kompanzasyon sistemi kullanılan bölgeye göre doğru ölçüm ve analizler yapıldıktan sonra kurulmalıdır. Kompanzasyon uygulamaları genel anlamda gerilim ve akım arasında meydana gelen değişimlere engellemek için yapılan uygulamalar olarak nitelendirilmektedir. Dolayısıyla voltaj ve akım arasındaki farkı ideal düzeye getirilmesi için kompanzasyon sistemleri oldukça önem arz etmektedir.

Kompanzasyon Sistemi Neden Önemlidir?

Kompanzasyon sistemi öncelikle reaktif ceza gibi durumlarla karşılaşmamanız açısından önem teşkil etmektedir. Ancak her şeyden evvel bu sistemler mal ve can güvenliğiniz için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra kompanzasyon sistemleri yangın risklerinin minimize edilmesini, şebeke arızalarının ortaya çıkmaması açısından da önemlidir.
İletişime Geçin
Whatsapp İletişim Hattı
Merhaba, Sakarya Solar Enerji Sistemleri hoşgeldiniz. Nasıl yardıımcı olabiliriz ?